STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU
minimalizm

Minimalizm po japońsku

Instagram

Prosta forma, funkcjonalność oraz precyzja wykonania – tak postrzegane jest zazwyczaj wszystko, co zostało wykonane w stylu japońskim. Współczesne trendy w projektowaniu przestrzeni architektonicznej i przedmiotów codziennego użytku udowadniają, że również japońskie wzornictwo idealnie wpisuje się w kanon zachodniej estetyki, uzupełniając ją o wyjątkowe, temperujące przepych elementy. Jakie jest więc japońskie podejście do projektowania?Zen wyznacza ramy

Korzenie japońskiego stylu projektowania sięgają daleko w przeszłość. Sztuka dalekowschodnia od zawsze czerpała z duchowego dorobku Japonii, jakim jest filozofia Zen. Ta pradawna  ideologia życia traktuje przestrzeń duchową i fizyczną w kategoriach pustki twórczej, która wolna i nieokreślona pozwala wchłaniać i tworzyć na nowo. Taką filozofię projektowania można określić japońskim słowem wabi, w wolnym przekładzie oznaczającym „prostotę cichego życia”. Według Zen należy ograniczać to, co w nadmiarze, a powielać to, czego brakuje, zachowując przy tym równowagę. Interpretacja tej myśli jest oczywiście dowolna i daje duże pole manewru projektantom.

podpis @berlinstagram α7Rii, 16-35mm 1.4G

Współczesny minimalizm

Japoński sposób projektowania idealnie wręcz wpisuje się w myśl „mniej znaczy więcej”. Surowa forma, minimalistyczne wzornictwo i stonowana gama barw, ograniczona jedynie do czerni, bieli i odcieni szarości to główne wyznaczniki tego stylu. Dzięki wszechobecnej prostocie wnętrza  zdobywają dodatkową przestrzeń, co  pozwala skupić się na elementach dekoracyjnych. Przedmioty użytkowe wykonane w stylu japońskim cechuje zazwyczaj geometryczny kształt, bazujący na prostych liniach i bryłach. W tych projektach nic nie jest przypadkowe: króluje tutaj ład i porządek, utożsamiany z regułami rządzącymi światem. Każdy detal ma swoje ściśle określone miejsce w systemie.  

 

Gra tradycji i innowacji

Współczesne projekty, oparte na japońskim wzornictwie są często połączeniem starych i nowych tradycji w projektowaniu. Łączą one w sobie klasyczne japońskie formy wyrazu artystycznego z kreatywnymi, innowacyjnymi rozwiązaniami, nieraz zaczerpniętymi z kultury zachodniej. Tego typu kombinacje dotyczą również elektroniki użytkowej i znajdują swoje odzwierciedlenie w projektach takich produktów, jak telewizory czy sprzęt audio.

 

Jednym z takich sprzętów jest nowy telewizor Sony BRAVIA ZD9, którego projekt w całości zainspirowany został typowymi dla Japonii, kraju pochodzenia producenta, tradycyjnymi wzorami i motywami. Główną inspiracją przy tworzeniu serii Z stanowiły klasyczne japońskie elementy architektury oraz konserwatywne formy kompozycyjne. Trzymając się tej idei oryginalna tylna obudowa telewizora Sony BRAVIA ZD9 została wykonana na kształt tradycyjnych, japońskich drzwi shoji, gdzie geometryczne, prostopadłe linie przecinają się wzajemnie, tworząc harmonijną sieć. Piękno tego telewizora, wyrażone z zewnątrz głównie prostymi, wyraźnymi liniami wykorzystuje ponadczasowe elementy, takie jak charakterystyczne maty tatami. By zachować porządek ukryto wszelkie przewody wewnątrz obudowy, w ten sposób przestrzeń za telewizorem została uporządkowana w każdym calu.

Produkty takie jakie ten idealnie wkomponowują się we wnętrza zaprojektowane w myśl nowoczesnych koncepcji aranżacji przestrzeni życiowej, opartych na minimalizmie i prostocie formy. Wzornictwo odpowiada w nich kluczowym trendom i subtelnie wpisuje się we wnętrza salonów. Dzięki temu właściciele mogą przenieść kawałek Japonii do swoich czterech kątów.

 

Więcej na temat telewizorów Sony BRAVIA ZD9:
https://scentre.pl/shop/information/zd9_premiera