STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU
retro mieszkanie

Pozornie chaotyczne projektowanie wnętrz

Instagram

Wydawać by się mogło, że projektowanie wnętrz to nic trudnego. Wystarczy dobrać meble i dodatki w jednej stylistyce i voila!A jeśli marzy nam się mieszkanie gromadzące przedmioty w różnej stylistyce? Wyjścia są dwa – można próbować samemu kupować kolejne przedmioty, albo zatrudnić fachowca. Zagrożenie jest natomiast tylko jedno – można to zrobić bardzo nieudolnie i zamiast wyjątkowej, niepowtarzalnej przestrzeni przemienić mieszkanie w rupieciarnię. I wcale nie jest tak, że fachowiec zrobi to dobrze. Projektowanie wnętrz w takim klimacie to niezwykle trudna sztuka, a w przypadku miksowania różnej stylistyki potrzebne jest niebywałe wręcz wyczucie.

Świetnym przykładem są amsterdamskie mieszkania, gdzie projektowanie wnętrz urosło wręcz do rangi sztuki. Bazą są białe ściany oraz ściany z odkrytą cegłą, gdzie przewody biegną wierzchem lub są niedbale wręcz wmurowane w ścianę. Do tego obowiązkowo drewniany parkiet noszący ślady zużycia; co ciekawe – nawet nowe podłogi robi się na stare. I w tak zaaranżowanej przestrzeni może się znaleźć niemal wszystko. Np ciężki stół z blatem ze starych desek i kutymi nogami w połączeniu z plastikowymi krzesłami. Na podłodze metrowej wielkości gliniany wazon stojący w pobliżu babcinej serwantki. Gdzieniegdzie porozstawiane nowoczesne naczynia z dymionego szkła, ale także ręcznie malowane w motywy kwiatowe ceramiczne dzbany czy talerze. Część z tych przedmiotów najprędzej można by znaleźć na straganach bazarków, gdzie nie wydają się niczym więcej niż kiczem. A jednak w zestawieniu z surowym wnętrzem i designerską miętową lodówką SMEG w stylu retro nabierają nowego charakteru. Do tego żyrandol z żarówkami z doczepionymi skrzydełkami aniołków i mamy jakże różnorodne połączenie elementów, które wbrew zdrowemu rozsądkowi... pięknie razem wyglądają.

retro mieszkanie

retro mieszkanie

W cenie są żeliwne grzejniki, których nikt nie próbuje niczym zasłaniać. Żadnych zabudów grzejników czy ukrywania ich za zasłonami. Po prostu są elementem wnętrza. W towarzystwie drewnianej maski byka zawieszonej na oknie, kontrowersyjnego zdjęcia seksownej zakonnicy z papierosem i flakonów z grubego szkła na kosmetyki stanowią spójną całość. A tuż obok krzesło bogato zdobione i żeliwna wanna na środku pokoju. I wszystko to - nie wiedzieć jak i dlaczego - do siebie pasuje.

retro mieszkanie

Wyjątkowe miejsce, które potwierdza, że projektowanie wnętrz to niełatwa sztuka, natomiast efekty dobrze wykonanej pracy mogą być niezapomniane.